Podnośnik nożycowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do podnoszenia osób, sprzętu lub materiałów, aby umożliwić im pracę na wysokości. Podnośniki nożycowe są wykorzystywane w rozmaitych branżach i znacznie ułatwiają pracę. Aby odpowiednio i bezpiecznie ich używać, należy poznać zasady ich działania. Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa typy podnośników nożycowych – pojedynczy i podwójny, a ich różnica polega na ilości par nożyc, które służą do podnoszenia podestu.
Jak działa podnośnik nożycowy?
Działanie podnośnika nożycowego opiera się na napędzie elektrycznym, hydraulicznym lub elektryczno-hydraulicznym. Za jego pomocą nożyce są składane lub rozkładane, aby unieść bądź obniżyć podest. Ten typ podnośnika unosi się jedynie na linii góra – dół. Wysokość uniesienia jest tożsama ze stopniem rozłożenia nożyc. Nie jest to działanie skomplikowane. Dodatkowo należy pamiętać, że platforma robocza zawsze będzie znajdować się częściowo nad maszyną.
Gdzie i kiedy używać podnośnika nożycowego?
Podnośniki nożycowe są używane w trudnodostępnych miejscach, w których praca ma zostać wykonana na wysokości. Są wykorzystywane przede wszystkim w pracach budowlanych oraz remontowych i renowacyjnych. Można ich z powodzeniem używać w obiektach wielkopowierzchniowych, na przykład supermarketach, dyskontach, magazynach czy zakładach produkcyjnych. Czasami są wykorzystywane w pracach awaryjnych lub nawet podczas gaszenia pożarów. Podnośniki nożycowe bezpiecznie wykorzystuje się również w warsztatach i serwisach samochodowych, aby unieść pojazd na określoną wysokość, która ułatwia wykonywanie pracy.
Ważne zasady podczas używania podnośnika nożycowego:
- Przed rozpoczęciem pracy przetestuj sprzęt i sprawdź, czy jest całkowicie sprawny.
- Każdy pracownik powinien być wyposażony w uprząż, która zabezpiecza przed upadkiem z wysokości.
- Nie przekraczaj nośności kosza, przed podjęciem prac sprawdź maksymalny udźwig.
- Przeprowadź poziomowanie platformy.
- Wykonuj regularnie przeglądy i serwisowanie.
- Pracując na zewnątrz, sprawdź panujące warunki atmosferyczne, szczególnie siłę wiatru.