4 Lifts - wynajem i sprzedaż podnośników renomowanych firm, szkolenia
Skontaktuj się z nami +48 604 44 48 49, biuro@4lifts.pl

Jak odpowiednio dbać o podnośnik?

Jak odpowiednio dbać o podnośnik?
18 maja 2020 4lifts
podnośniki

Podnośniki to niezwykle popularne urządzenia wykorzystywane przede wszystkim w pracach budowlanych, branży motoryzacyjnej oraz przemysłowej. Każdy z nich jest przystosowany do innego miejsca, ale również obciążenia. Jedną z najważniejszych zasad prawidłowej eksploatacji jest to, aby nigdy nie przekraczać udźwigu podnośnika. Tego typu urządzenia mogą podnieść ładunek o masie nawet kilku lub kilkunastu ton, jednak nawet niewielkie odchylenie może spowodować usterkę lub niebezpieczny wypadek.

Równie ważne jest, aby urządzenie poddawać regularnym przeglądom i pracom konserwacyjnym. Jeśli jednak użytkownik zdecyduje się na podnośniki do wynajęcia może być pewien, że każdy z nich posiada aktualne badania techniczne UDT oraz inne, niezbędne certyfikaty. Przed użyciem należy jedynie przetestować sprzęt i sprawdzić, czy działa prawidłowo. Jeśli istnieje podejrzenie jakiejkolwiek usterki, z podnośnika nie wolno korzystać.

Pracownicy, którzy będą korzystać z podnośnika, a więc przebywać w jego koszu (podnośniki koszowe) muszą być wyposażeni w specjalistyczną uprząż. Dzięki niej prace na wysokościach będą bezpieczne. Przed użyciem warto także wypoziomować platformę, a w przypadku prac na zewnątrz – sprawdzić panujące warunki atmosferyczne. Warto pamiętać także o podłożu dla podnośnika. W przypadku podnośników koszowych jest to specjalny samochód, jednak urządzenia nożycowe, których używa się na przykład w warsztatach mechanicznych, wymagają stabilnej pozycji roboczej. Pozostałe warunki są ściśle określone w instrukcji obsługi.

O czym pamiętać podczas pracy z podnośnikiem?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj podnośnika się użytkuje, osoby z nim pracujące muszą przestrzegać podstawowych zasad BHP oraz mieć odpowiednie kwalifikacje lub przeszkolenie w tym zakresie. Bardzo ważne jest również, aby pod żadnym pozorem nie dokonywać napraw lub modyfikacji samodzielnie. Zarówno w przypadku podnośników wynajętych, jak i kupionych, takimi pracami zajmują się wykwalifikowani specjaliści. Pracownicy powinni posiadać dokładną instrukcję działania sprzętu, a w sytuacji usterki – niezwłocznie zgłosić ją na przykład naszej firmie.