4 Lifts - wynajem i sprzedaż podnośników renomowanych firm, szkolenia
Skontaktuj się z nami +48 604 44 48 49, biuro@4lifts.pl

Zastosowanie i specyfika podnośników nożycowych

Zastosowanie i specyfika podnośników nożycowych
5 kwietnia 2021 4lifts
podnośnik

Podnośniki to rodzaj przejezdnych podestów ruchomych, które umożliwiają wykonywanie prac na wysokości od kilku do kilkunastu metrów. Ich cechą charakterystyczną jest zastosowany mechanizm podnoszenia podestu. Jednym z bardziej charakterystycznych rodzajów podnośników są podnośniki nożycowe, składające się z krzyżujących się ze sobą i połączonych w ruchomy sposób ramion. Czym charakteryzują się nożycowe podesty ruchome i jaka jest zasada ich działania?

Na czym polega działanie podnośnika nożycowego?

Podnośnik nożycowy zbudowany jest z dwóch krzyżujących się dźwigni dwuramiennych, połączonych na środku sworzniem. Sworzeń umożliwia obrót dźwigni oraz składanie i rozkładanie mechanizmu nożycowego, a jednocześnie ruch platformy roboczej w pionie. Za składanie i rozkładanie nożyc odpowiadają siłowniki hydrauliczne. Na szczycie ramion osadzony jest podest koszowy, przeznaczony dla pracowników. Platforma robocza wyposażona jest w barierki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości. Zmiana kąta między ramionami powoduje podnoszenie lub opuszczanie podestu w pionie. Wysokością podnośnika steruje się z pulpitu sterującego, umieszczonego na platformie roboczej. Podnośniki nożycowe mogą być zasilane spalinowo – działają po uzupełnieniu paliwa lub elektrycznie – z wykorzystaniem baterii akumulatorów. Bezpieczeństwo osób pozostających na platformie roboczej gwarantowana jest przez systemy zabezpieczające – zawory bezpieczeństwa, siłowniki hydrauliczne, barierki zabezpieczające.

Niezwykła funkcjonalność

Podnośniki nożycowe są funkcjonalne, mobilne i wygodne w obsłudze. Podnośniki koszowe umożliwiają pracę ludzi na wysokościach i przemieszczanie osób na stanowiska robocze, jednocześnie gwarantując stabilność i bezpieczeństwo. Za pomocą platformy roboczej podnośnika nożycowego można podnosić nie tylko pracowników, ale również narzędzia, sprzęty i materiały niezbędne do wykonania prac. Podnośników używa się przede wszystkim do wykonywania prac budowlanych, a także przy wykonywaniu różnych prac instalatorskich czy konserwacji elewacji budynków. Doskonale sprawdzają się w branży usługowej, reklamowej, budowlanej czy elektrycznej. Ponieważ charakteryzują się wysoką wytrzymałością i dużym udźwigiem, wykorzystywane są również podczas montażu instalacji elektrycznych, grzewczych i klimatyzacyjnych. Podnośników nożycowych używa się też przy podcinaniu gałęzi drzew, podczas rozklejania billboardów, montowania niewielkich konstrukcji oraz konserwowania maszyn przemysłowych. Z uwagi na małe rozmiary, podnośniki można również wykorzystywać przy pracach wewnątrz budynków. Jedynym ograniczeniem jest wówczas konieczność stosowania wersji wyposażonej w silnik elektryczny.